HILLSOUND
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Whether you are day-hiking or backpacking in the front or backcountry - the Hillsound® Trail Crampon is a solid choice of crampons for superior traction on icy, snow packed, or muddy trails. Tested on the trails of the Himalayas, the Trail Crampon is guaranteed to handle diverse winter terrain and weather conditions. Utilizing an ergonomic plate system, these cleats provide excellent traction, reduces muscular fatigue, and gives you confidence for your winter wilderness pursuits. These crampons are US Patented and built to last - covered by a two year limited warranty.
Versatile: Can be combined with hiking shoes (flexible soles), hiking boots (rigid soles) and insulated boots (winter boots, waders) and suitable for several different types of snowy, icy and muddy settings
Reliable grip and comfortable: 11 carbon steel 2/3 inch spikes that are dispersed across a broad area as well as an ergonomic plate system. Enables even weight distribution and reduces fatigue muscles
Secure fit: Velcro strap across the foot and textured elastomer harness (inside) for extra grip to the shoe
Carry bag included: A convenient puncture-proof carry bag for storage before & after your adventure
Warranty: These crampons are built to last and are covered by a two year limited warranty
| Accessories List | Storage Bag |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 7.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 7 cm |
| Assembled Length (cm) | 24.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 24 cm |
| Assembled Weight (g) | 462.00 g |
| Assembled Weight (g) | 462 g |
| Assembled Width (cm) | 13.50 cm |
| Assembled Width (cm) | 13.5 cm |
| Colour Group | Red |
| Number of Pieces | 2 |
|---|---|
| Number of Points | 10 |
| Primary Material | Stainless Steel |
| Product Use(s) | General Use,Hiking |
| Type of Bindings | Pull-On |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on hillsound.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on hillsound.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on hillsound.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on hillsound.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on hillsound.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on hillsound.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on hillsound.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on hillsound.com
