HOMEDICS
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Fit for tighter spaces, this petite air purifier helps freshen up small rooms without taking up much floor space. Set it on a nightstand or desk and it'll quietly cleanse the air of dust, pollen and pet dander for a more breathable, allergy-friendly atmosphere whilst you work or snooze. The unobtrusive design means it won't be an eyesore either, so feel free to keep it out in the open. A perfect solution for tidying up the air in smaller rooms like bedrooms and home offices.
360⁰ HEPA-type filtration removes up to 99% of airborne allergens as small as 0.3 microns
Carbon odor filter reduces odors and VOCs
Prefilter captures large particles/Ionizer with on/off
2 speeds/Night-light with on/off
Smoke CADR: 57.8/Small rooms 89.5 sq. ft.
Cleans the air in an 89.5 sq. ft. room every 12.5 minutes
Essential oil tray with 3 pads/Replace filter indicator, carry handle
| Air Purifiers Type | Air-To-Air Exchanger |
|---|---|
| Area Coverage (sq m) | 8.31 m² |
| Assembled Height (cm) | 38.10 cm |
| Assembled Length (cm) | 24.13 cm |
| Assembled Weight (kg) | 3.02 kg |
| Assembled Width (cm) | 24.13 cm |
| Certifications | No Certifications |
| Clean Air Delivery Rate (CADR) | 58 |
| Colour Group | White |
| Maximum Air Flow Capacity (CFM) | 8 ft³/min |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 50.00 °C |
|---|---|
| Maximum Run Time (h) | 24 h |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -10.00 °C |
| Noise Level (dB) | 20 dB |
| Number of Cleaning Stages | 4 |
| Number of Speeds | 2 |
| Product Use(s) | Home |
| Replaceable/Rechargeable Battery | Not Applicable |
| Voltage (V) | 110 V |
| Wattage Rating (w) | 18 W |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on homedics.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on homedics.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on homedics.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on homedics.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on homedics.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on homedics.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on homedics.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on homedics.com
