HOMEDICS
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Love the air you breathe with the Homedics® Ultrasonic Aroma Diffuser. Strong mist quickly fills the room with your favorite scent for long-lasting relaxation. Clean Tank Technology and auto shutoff help protect the tank. With a round, compact design, it fits neatly into your room’s decor and features 7 LED color options for added ambience. Use with Homedics® Home Scents™ clean & 100% natural fragrance oil or Homedics® essential oil for the perfect scent experience.
Strong mist fills room fast
7 LED colors light ring
7 color rotation with freezing options
Easy 2-button operation
Use with Homedics® Home Scents™ clean & 100% natural fragrance oil or Homedics® essential oil
Use with Homedics® HomeScents™ clean & 100% natural fragrance oil or Homedics® essential oil
Auto shutoff when out of water
130 ml capacity
Uses AC power (adaptor included)
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Air Freshener Type | Diffuser |
| Area Coverage (sq m) | 120.00 m² |
| Assembled Height (cm) | 19.38 cm |
| Assembled Length (cm) | 13.67 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.61 kg |
| Assembled Width (cm) | 13.67 cm |
| Certifications | No Certifications |
| Chemical Form | Not Applicable |
| Colour Group | Brown |
|---|---|
| Consumer Pack Size | 1 |
| Flammable | No |
| Life (day) | 0 d |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Primary Colour | TAN |
| Product Use(s) | Continuous |
| Product Volume (ml) | 130.00 ml |
| Shelf Life (year) | 0 yr |
