HUAWEI
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Stay on top of your fitness goals with the HUAWEI Band 6 Fitness Tracker Smartwatch. This advanced smartwatch offers continuous blood oxygen monitoring, alerting you with a vibration if levels drop too low. With its sleek design and comprehensive tracking capabilities, it's the perfect companion for a healthier lifestyle.
1.47-inch FullView Screen featuring an AMOLED display
Tracks heart rate, calories, and more with 96 workout modes
Battery lasts up to 2 weeks with typical use and 10 days with heavy use
All-day SpO2 monitoring with built-in detection system
| Style of GPS/Fitness Tracker | Wrist Watch |
|---|---|
| Advanced Features | Smartphone Compatible,Durable |
| Accessories List | Charging Dock,Rechargeable Battery |
| Activity | Fishing,Running,Multisport,Cycling,Hiking,Swimming |
| Instrument Type | Heart Rate Monitor,Accelerometer |
| Activities Tracked | Speed,Route,Sleep,Distance,Heart Rate,Pace,Calories Burned,Active Minutes,Stride Length |
| Display Type | Backlit,Touch Screen,Digital,Colour |
| Bracelet/Strap Material | Silicone |
| Strap Material | Silicone |
| Lens Material | Glass |
| Chain Length (cm) | 13.00 cm |
|---|---|
| Battery Type/Battery Size | Non-replaceable Ion |
| Battery Charge Time (hr) | 1 h |
| Training Mode Battery Life (hr) | 14 h |
| Watch Mode Battery Life (d) | 14 d |
| GPS Mode Battery Life (hr) | 14 h |
| Compatible Operating Systems | Multiple |
| Smartphone Functions | Text Messaging,Calendar,Email |
| Smart System Compatibility | Apple iOS,Bluetooth,Android |
| GPS Features | GPS/GLONASS Receiver |
| Assembled Height (in) | 0.43 in |
| Assembled Length (in) | 1.69 in |
| Assembled Weight (lb) | 0.04 lb |
| Assembled Width (in) | 0.98 in |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
