HYDROFLASK
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Savor every sip. Designed with hot drinks in mind, HYDROFLASK's 16-ounce Wide Mouth bottle with Flex Sip Lid™ is cup holder compatible and leakproof. This insulated, stainless steel bottle is ideal for coffee, tea, or your favourite beverage, while keeping hot drinks hot and cold drinks cold.
TempShield®️ double-wall vacuum insulation keeps drinks cold up to 24 hours, hot up to 12
Flex Sip™ Lid is leakproof when closed and designed for transporting hot beverages
Made with 18/8 pro-grade stainless steel for durability, pure taste and no flavour transfer
Wide Mouth opening is ice-cube friendly
Color Last™ powder coat is durable, sweat-free and colourful
Bottle fits most backcountry water filters
BPA-Free, dishwasher safe
Not for use on a stove, in a microwave or freezer
Keep hot liquids out of the reach of children
| Primary Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Height (cm) | 20.00 cm |
| Product Width (cm) | 5.70 cm |
| Product Length (cm) | 5.70 cm |
| Product Weight (g) | 334.00 g |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Advanced Features | Double Walled,Lightweight,BPA Free |
| Product Use(s) | Hot Beverages,General Use,Cold Beverages |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
