HYDROFLASK
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.A perfect companion for your outdoor adventures, the Hydro Flask 18L Day Escape™ Tote Soft Cooler is made from 600D TPU coated nylon for durability. Smart Insulation keeps contents cold up to 36 hours. The lightweight build and watertight construction, including a leak-proof zipper, make this Hydro Flask soft cooler ideal for any outdoor activity.
Smart Insulation technology keeps contents cold for up to 36 hours
Welded seams and leak-proof zipper prevent water entry or exit
FDA-approved, BPA-free liner keeps food and drinks fresh and safe
600D TPU-coated nylon exterior resists damage from outdoor use
| Jug/Cooler Type | Soft Cooler |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Product Use(s) | All-Purpose |
| Primary Material | Polyester |
| Hot/Cold | Hot/Cold |
| Advanced Features | Insulated |
| Assembled Height (cm) | 30.99 cm |
| Assembled Width (cm) | 52.07 cm |
| Assembled Depth (cm) | 19.81 cm |
| Assembled Weight (kg) | 1.13 kg |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
|---|
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
