HYDROFLASK
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Take your favourite wines on any adventure with the Hydro Flask 25 oz Insulated Wine Bottle. This sleek and durable bottle holds a full standard wine bottle and features TempShield™ double wall vacuum insulation to maintain the ideal temperature. Crafted from pro-grade stainless steel, it ensures your wine's flavour remains pure and untainted.
Insulated, leakproof cap for easy transport
Silicone base for extra traction on slippery surfaces
Holds an entire standard bottle of wine
Pairs with Hydro Flask 10 oz Wine Tumbler
TempShield™ insulation prevents condensation
18/8 Pro-Grade Stainless Steel construction won't transfer flavours
BPA-Free and Phthalate-Free for chemical-free use
| Primary Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Height (cm) | 29.21 cm |
| Product Width (cm) | 7.87 cm |
| Product Length (cm) | 7.87 cm |
| Product Weight (g) | 439.42 g |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Advanced Features | Double Walled,Lightweight,BPA Free |
| Product Use(s) | General Use |
