HYDROFLASK
*On select styles/size
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Generously sized for your longer pursuits, the 32 oz Lightweight Trail Series™ bottle is 25% lighter than Hydro Flask's 32 oz bottles thanks to an innovative stainless steel design. Engineered to deliver the same cold refreshment you expect from Hydro Flask but without the weight, the Trail Series™ makes it easy to take your cold hydration as far as your spirit of adventure takes you.
Lightweight hydration to keep you going
TempShield®️ double-wall vacuum insulation keeps drinks cold up to 24 hours, hot up to 12
25 percent lighter than Hydro Flask's other 32 oz Wide Mouth bottles
Made with 18/8 pro-grade stainless steel for durability, pure taste and no flavour transfer
Flexible perforated strap and aluminum pivots to minimize weight
| Primary Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Height (cm) | 29.97 cm |
| Product Width (cm) | 8.12 cm |
| Product Length (cm) | 8.00 cm |
| Product Weight (g) | 344.73 g |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Advanced Features | Insulated,BPA Free,Dishwasher Safe |
| Product Use(s) | Hot Beverages,Camping/Outdoors,General Use,Cold Beverages |
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
