HYDROFLASK
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Big enough for a whole day on the river or trails, our 32 oz Wide Mouth Bottle is made with professional-grade stainless steel and a wider opening for faster fill. We couldn’t think of a bottle more deserving of a refresh, so we’ve elevated the silhouette and simplified design without compromising one degree of performance. And our Color Last™ powder coat is dishwasher safe for even more convenience. Cold stays ice cold for 24 hours, and hot stays wickedly hot for 12 — just like always.
Ideal size for all-day hydration
Fits most backcountry water filters
TempShield™ insulation keeps beverages cold up to 24 hours and hot up to 12 hours
Durable 18/8 Pro-Grade Stainless Steel construction
Our Wide Mouth refresh features a stainless-steel collar and curved radius at the bottom edge for an updated look
BPA-Free and Phthalate-Free
Compatible with our Hydro Flip™ Lid and Wide Mouth Straw Lid
Dishwasher safe
Registered R has been removed on logo and wordmark
| Primary Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Height (cm) | 27.94 cm |
| Product Width (cm) | 9.02 cm |
| Product Length (cm) | 9.02 cm |
| Product Weight (g) | 439.98 g |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Advanced Features | Leak-proof,Double Walled,Vacuum Sealed,Dishwasher Safe,BPA Free |
| Product Use(s) | Hot Beverages,General Use,Cold Beverages |
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
