HYDROFLASK
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Keep your child's meals fresh and delicious in this Hydro Flask Leakproof Insulated Kid's Lunch Box. Featuring double-wall vacuum insulation and an FDA food-grade lining, it provides hours of cool, safe storage. It features a playful lake design and includes an interior band for utensils. This Hydro Flask lunch box is made with BPA-free materials and is dishwasher safety for easy clean-up.
Double-wall vacuum insulation keeps contents fresh and cold for hours with an ice pack
Easy-clean FDA food-grade interior lining makes maintenance simple
Interior band keeps utensils and ice packs organized
Made from safe, BPA-free materials for healthy packing
| Jug/Cooler Type | Soft Cooler |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Product Use(s) | All-Purpose |
| Primary Material | Polyester |
| Hot/Cold | Hot/Cold |
| Advanced Features | Leak-proof,Insulated,Double Walled,Easy to Clean,Dishwasher Safe,BPA Free |
| Assembled Height (cm) | 26.92 cm |
| Assembled Width (cm) | 24.77 cm |
| Assembled Depth (cm) | 11.18 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.57 kg |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
|---|---|
| Closure Type | Zipper |
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
