HYDROFLASK
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Big enough for a whole day on the river or trails, the Hydro Flask Wide Mouth 32 oz Insulated Stainless Steel Water Bottle with Screw Cap is made with professional-grade stainless steel and a wider opening for faster fill. We couldn’t think of a bottle more deserving of a refresh, so we’ve elevated the silhouette and simplified the design without compromising one degree of performance. And our Color Last™ powder coat is dishwasher safe for even more convenience. Cold stays ice cold for 24 hours and hot stays wickedly hot for 12, just as always.
TempShield™ Our unique double-wall vacuum-insulation protects temperature for hours. Cold drinks stay icy cold and hot drinks stay piping hot, so you can stay refreshed for any adventure
Pro-Grade Stainless Steel Made with 18/8 pro-grade stainless steel to ensure pure taste and no flavour transfer – and the durable construction stands up for whatever life brings
Color Last™ Powder Coat Our proprietary powder coat is dishwasher safe, and your bottle stays slip-free and colourful, no matter where you take it
Ideal size for all-day hydration
Fits most outdoor water filters
TempShield™ insulation keeps beverages cold for up to 24 hours and hot for up to 12 hours
Durable 18/8 Pro-Grade Stainless Steel construction
Our Wide Mouth refresh features a stainless steel collar and curved radius at the bottom edge for an updated look
BPA-Free and Phthalate-Free
Dishwasher safe
Compatible with our Hydro Flip™ Lid and Wide Mouth Straw Lid
| Primary Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Height (cm) | 23.90 cm |
| Product Width (cm) | 9.10 cm |
| Product Length (cm) | 9.10 cm |
| Product Weight (g) | 430.00 g |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Advanced Features | Leak-proof,Double Walled,Vacuum Sealed,Dishwasher Safe,BPA Free |
| Product Use(s) | Hot Beverages,General Use,Cold Beverages |
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
