HYDROFLASK
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Hydro Flask Wide Mouth 40 oz Stainless Steel Water Bottle with Screw Cap is made from high-grade stainless steel for all-day hydration. TempShield™ double-wall vacuum insulation technology retains the temperature of drinks, whereas the dishwasher-safe Colour Last™ powder coat gives a vibrant finish. This water bottle is compatible with Hydro Flask's Hydro Flip™ Lid for convenient sipping.
TempShield™ double-wall vacuum insulation retains drink temperature for hours
18/8 pro-grade stainless steel construction can withstand extreme conditions
Colour Last™ powder coat provides a vibrant, slip-free finish
Large 40 oz capacity is perfect to hydrate you all-day
Wide mouth accommodates most outdoor hydration filters for fresh water
Comes with a lifetime warranty
| Primary Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Height (cm) | 28.40 cm |
| Product Width (cm) | 9.10 cm |
| Product Length (cm) | 9.10 cm |
| Product Weight (g) | 499.00 g |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Advanced Features | Leak-proof,Double Walled,Vacuum Sealed,Dishwasher Safe,BPA Free |
| Product Use(s) | Hot Beverages,Camping/Outdoors,General Use,Cold Beverages |
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
Originally posted on hydroflask.com
