HYDROFLASK
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Enjoy your favourite hot beverages on the go with the Hydro Flask 16 oz Wide Mouth Coffee Flask Flex Sip™. This insulated bottle is designed to keep your drinks at the perfect temperature, whether hot or cold. The Flex Sip™ Lid ensures a leakproof experience, making it ideal for travel and daily use.
TempShield®️ double-wall vacuum insulation maintains drink temperature for hours
Leakproof Flex Sip™ Lid designed for hot beverages
Durable 18/8 pro-grade stainless steel construction for durability
Wide Mouth opening accommodates ice cubes
Colour Last™ powder coat provides a sweat-free, vibrant finish
BPA-free for safe use
Dishwasher safe for easy cleaning
| Primary Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Height (cm) | 20.10 cm |
| Product Width (cm) | 7.40 cm |
| Product Length (cm) | 7.40 cm |
| Product Weight (g) | 336.00 g |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Advanced Features | Double Walled,Lightweight,BPA Free |
| Product Use(s) | Hot Beverages,General Use,Cold Beverages |
