Proudly Canadian
HYDROFLASK
*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Whether your first sip is in the kitchen, car, or campsite, the 16 oz Coffee with Flex Sip™ Lid lets you enjoy your favorite brew leak-free. So go ahead, start your day with confidence and know that your favorite beverage will be by your side.
TempShield™ insulation keeps cold drinks cold for up to 24 hours and hot drinks hot for up to 6 hours
Compatible with our Wide Mouth Straw Lid
Top rack dishwasher safe
Durable 18/8 Pro-Grade Stainless Steel construction
Color Last™ Powder CoatOur proprietary powder coat is dishwasher safe, and your bottle stays slip-free and colorful, no matter where you take it.
BPA-Free and Phthalate-Free
Lifetime Warranty
| Primary Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Height (cm) | 20.00 cm |
| Product Width (cm) | 5.70 cm |
| Product Length (cm) | 5.70 cm |
| Product Weight (g) | 334.00 g |
| Consumer Pack Size | 1 |
| Advanced Features | Double Walled,Lightweight,BPA Free |
| Product Use(s) | Hot Beverages,General Use,Cold Beverages |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Primary Material | Stainless Steel | Stainless Steel | Stainless Steel | Stainless Steel | Stainless Steel | |
| Consumer Pack Size | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | |
| Advanced Features | Double Walled,Lightweight,BPA Free |
No, I do not recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Originally posted on hydroflask.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on hydroflask.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on hydroflask.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on hydroflask.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on hydroflask.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on hydroflask.com
