JABRA
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Made to navigate life and work easily, get an exceptional audio experience with the Jabra Elite 4 True Wireless Earbuds. Tune out the noise and enjoy sharper sounds with the Active Noise Cancellation features. Busy or relaxing, the small and snug fit of the Jabra Wireless Earbuds is great for all-day wear.
Fast Pair and Smart Pair feature for easy connection to devices
Active Noise Cancellation filters unwanted background noise
4-microphone technology for crystal-clear calls
Classic Lilac colour for added style
Up to 7 hours of playback on a single charge and 28 hours (ANC off) with the charging case
IP55 rated for water, dust, and sweat resistance
| Headphone Type | Earbuds |
|---|---|
| Accessories List | Batteries Included,USB Charging Cable,Replacement Earbuds,Charging Case |
| Advanced Features | Noise Cancelling,Wireless,Compact Design,Long Battery Life,Built-in Microphone |
| Cord Length (ft.) | 0.65 ft |
| Cushion Material | Silicon |
| Smart System Compatibility | Apple iOS,Bluetooth,Android,Google Assistant |
| Decibel Rating (dB) | 101 dB |
| Effective Wireless Range (ft.) | 33.00 ft |
| Power Source | Battery |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Batteries Required Quantity | 3 |
|---|---|
| Battery Charge Time (hr) | 4 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Assembled Weight (kg) | 0.00 kg |
| Assembled Length (cm) | 2.08 cm |
| Assembled Width (cm) | 2.01 cm |
| Assembled Height (cm) | 2.08 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
