JABRA
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Compact and foldable, the Jabra Elite 45H Wireless Headphones offer great sound quality and music clarity. They feature advanced 40mm speakers and up to 50 hours of playback time on a single charge. Plus, further customize the. sound on these Jabra wireless headphones with the equalizer in the Sound+ App.
2-microphone call technology for crystal-clear calls on the go
Soft and moldable memory foam ear cushions for all-day comfort and fit
Bluetooth 5.0 multi-point connect for 2 devices at once
Up to 50 hours of battery and fast charge feature for 10 hours of power in 15 mins
Customizable equalizer available in the Jabra Sound+ App to personalize music
Voice assistant support with Siri and Google Assistant for calls, directions, or messages
| Headphone Type | On-Ear |
|---|---|
| Accessories List | USB Charging Cable,Carrying Case |
| Advanced Features | Wireless,Long Battery Life,Built-in Microphone,Sound Isolating |
| Cord Length (ft.) | 0.00 ft |
| Cushion Material | Silicon |
| Smart System Compatibility | Bluetooth |
| Decibel Rating (dB) | 118 dB |
| Effective Wireless Range (ft.) | 33.00 ft |
| Power Source | Battery |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Batteries Required Quantity | 1 |
|---|---|
| Battery Charge Time (hr) | 2 h |
| Battery Life (hr) | 50 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Assembled Weight (kg) | 0.23 kg |
| Assembled Length (cm) | 3.81 cm |
| Assembled Width (cm) | 15.70 cm |
| Assembled Height (cm) | 18.54 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
