





JABRA
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.
JABRA
The Jabra Elite 5 True Wireless Earbuds provide a dynamic audio experience with noise-cancellation technology. These earbuds feature Jabra's Hybrid Active Noise Cancelation and 6-mic call technology for clear sound during music and calls. An IP55 rating of these wireless earbuds ensures water and dust resistance.
6mm audio drivers deliver deep bass for great sound
Google Fast Pair and Microsoft Swift Pair allow quick pairing with compatible devices
Long-lasting battery offers up to 7 hours of playtime and 28 hours with the charging case
Fast charging gives 1 hour of power in just 10 minutes
| Headphone Type | In-Ear |
|---|---|
| Accessories List | Batteries Included,Rechargeable Battery,Replacement Earbuds,USB Charging Cable |
| Advanced Features | Noise Cancelling,Wireless,Long Battery Life,Built-in Microphone |
| Cord Length (ft.) | 0.00 ft |
| Cushion Material | Silicon |
| Smart System Compatibility | Apple iOS,Android,Bluetooth,Google Assistant |
| Decibel Rating (dB) | 100 dB |
| Effective Wireless Range (ft.) | 33.00 ft |
| Power Source | Battery |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Batteries Required Quantity | 2 |
|---|---|
| Battery Charge Time (hr) | 3 h |
| Battery Life (hr) | 28 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Assembled Weight (kg) | 0.01 kg |
| Assembled Length (cm) | 2.70 cm |
| Assembled Width (cm) | 2.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 2.05 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.