JABRA
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Jabra Elite 7 Pro Truly Wireless Earbuds deliver exceptional sound quality and all-day comfort. Featuring adjustable Active Noise Cancelation, these earbuds block out distractions for an immersive audio experience. With up to 30 hours of battery life with the charging case, you can enjoy your music and calls without interruption. Jabra's advanced 4-microphone technology with MultiSensor Voice ensures crystal-clear voice pickup, even in noisy environments. The IP57 water and dust resistance make them durable for any activity.
Up to 8 hours of playback on a single charge and 30 hours of use with the included charging case when Active Noise Cancelation is disabled, allowing for all-day listening
Adjustable Active Noise Cancelation and HearThrough technology optimize sound quality by blocking out ambient noise
4-microphone array with Jabra MultiSensor Voice™ technology accurately captures your voice for crystal-clear call quality even with background noise
IP57-rated protection safeguards the earbuds against water, sweat, and dust damage, making them durable for active use
Bluetooth Multipoint technology allows you to seamlessly connect to two devices at once
| Headphone Type | Earbuds |
|---|---|
| Accessories List | Batteries Included,USB Charging Cable,Rechargeable Battery,Battery Charger,Charging Case |
| Advanced Features | Noise Cancelling,Wireless,Sound Isolating,Voice Controlled |
| Cord Length (ft.) | 0.00 ft |
| Cushion Material | Silicon |
| Smart System Compatibility | Apple iOS,Bluetooth,Android,Google Assistant |
| Decibel Rating (dB) | 60 dB |
| Effective Wireless Range (ft.) | 33.00 ft |
| Power Source | Battery |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Batteries Required Quantity | 2 |
|---|---|
| Battery Charge Time (hr) | 2 h |
| Battery Life (hr) | 30 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Assembled Weight (kg) | 0.01 kg |
| Assembled Length (cm) | 4.03 cm |
| Assembled Width (cm) | 1.60 cm |
| Assembled Height (cm) | 6.95 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
Yes, I recommend this product.
