JABRA
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Online Only - Benefit from sound that automatically adjusts to your surroundings. SmartSound automatically analyzes your sound environment and applies your personalized sound settings, to give you the best calls and music experience, every time.Smart Active Noise Cancellation responds to your environment, switching itself on if it detects a noisy background. This blocks distracting noise for an even better sound experience, making even the busiest cafés sound as quiet as a library; perfect for when you need to zone everything out for a while.
Customize your music settings for a personalized audio experience. Multiple award winner
Multiple award winner
Up to 36 hours of battery on a single charge (with ANC on)
Jabra Smart Sound+ app for customized listening experience
| Headphone Type | Over-Ear |
|---|---|
| Accessories List | USB Charging Cable,Carrying Case |
| Advanced Features | Noise Cancelling,Wireless,Sweat Resistant,Built-in Microphone,Sound Isolating |
| Cushion Material | Silicon |
| Smart System Compatibility | Bluetooth |
| Decibel Rating (dB) | 118 dB |
| Effective Wireless Range (ft.) | 33 ft |
| Power Source | Battery |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Batteries Required Quantity | 1 |
| Battery Charge Time (hr) | 2.5 h |
|---|---|
| Battery Life (hr) | 36 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Assembled Weight (kg) | 0.27 kg |
| Assembled Length (cm) | 16.76 cm |
| Assembled Width (cm) | 7.62 cm |
| Assembled Height (cm) | 19.05 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
