JABRA
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Jabra Elite Active 45E Wireless Headphones offer long battery life for music and podcasts. They stay secure during intense workouts and resist sweat, dust, and splashes. With 9 hours of playback time and fast charging, these IP67-rated headphones are designed for active use.
EarWings™ and EarHooks keep your earbuds secure during intense workouts
Bluetooth 5.0 ensures easy pairing with devices and supports voice assistants
Offers up to 9 hours of battery life, with a quick 15-minute charge for 1 hour of playback
The open eargel design lets you hear your surroundings for safety while running
Use the Jabra Sound+ app to customize EQ levels and settings
IP67 protection guards against sweat, water, and dust during workouts
| Headphone Type | In-Ear |
|---|---|
| Accessories List | Batteries Included,USB Charging Cable,Replacement Earbuds,Rechargeable Battery |
| Advanced Features | Wireless,Built-in Microphone,Heart Rate Monitoring,Lightweight,Waterproof |
| Cord Length (ft.) | 3.00 ft |
| Cushion Material | Silicon |
| Smart System Compatibility | Apple iOS,Android,Bluetooth |
| Decibel Rating (dB) | 38 dB |
| Effective Wireless Range (ft.) | 33.00 ft |
| Power Source | Battery |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Batteries Required Quantity | 1 |
|---|---|
| Battery Charge Time (hr) | 2 h |
| Battery Life (hr) | 9 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Assembled Weight (kg) | 0.03 kg |
| Assembled Length (cm) | 3.98 cm |
| Assembled Width (cm) | 1.04 cm |
| Assembled Height (cm) | 1.19 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
