JABRA
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Enjoy clear calls with a high-quality microphone and speaker Jabra Talk 15 SE Wireless Mono Headset. With simple controls and an intuitive design, this Jabra Wireless Headset is easy to use and features a single ergonomic and lightweight earpiece for extended wear without discomfort.
Up to 7 hours of talk time and up to 14 days of standby time on a single charge
MultiUse™ technology allows connecting to two Bluetooth devices simultaneously
Omni-directional microphone and 11mm dynamic speakers deliver crystal-clear, high-definition audio for superior call quality
Enhanced connectivity with Bluetooth 5.0 for extended wireless range up to 33 feet/10 meters
A2DP technology enables wireless streaming of music, podcasts, and GPS directions from your smartphone
Single-ear, lightweight and ergonomic in-ear wearing style with optional earhook ensures all-day comfort.
| Headphone Type | In-Ear |
|---|---|
| Accessories List | USB Charging Cable,Replacement Earbuds,Rechargeable Battery |
| Advanced Features | Wireless,Built-in Microphone |
| Cord Length (ft.) | 3.00 ft |
| Cushion Material | Silicon |
| Smart System Compatibility | Apple iOS,Bluetooth,Android |
| Decibel Rating (dB) | 103 dB |
| Effective Wireless Range (ft.) | 33.00 ft |
| Power Source | Battery |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Batteries Required Quantity | 1 |
|---|---|
| Battery Charge Time (hr) | 2 h |
| Battery Life (hr) | 7 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Assembled Weight (kg) | 0.10 kg |
| Assembled Length (cm) | 5.35 cm |
| Assembled Width (cm) | 1.65 cm |
| Assembled Height (cm) | 2.15 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
