JABRA
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Jabra Talk 25 SE Wireless Headset delivers clear HD audio for calls and media streaming. It features an omnidirectional microphone and 11mm dynamic speakers for great sound quality. Using A2DP technology, you can wirelessly stream music, podcasts, and GPS directions. The comfortable single-ear design includes an optional ear hook for all-day wear. With up to 9 hours of talk time and 10 days of standby per charge, the Jabra Talk headset keeps you connected while voice guidance informs you about battery life and connection status.
Omnidirectional microphone and 11mm speakers deliver clear audio for calls
Single-ear design with an optional earhook is comfortable to wear
Offers up to 9 hours of talk time and 10 days on standby per charge
Voice guidance gives updates on battery status and connections
MultiUse™ technology lets you connect to two Bluetooth devices at once
| Headphone Type | In-Ear |
|---|---|
| Accessories List | Replacement Earbuds,USB Charging Cable |
| Advanced Features | Wireless,Compact Design,Built-in Microphone |
| Cord Length (ft.) | 3.00 ft |
| Cushion Material | Silicon |
| Smart System Compatibility | Apple iOS,Android,Bluetooth |
| Decibel Rating (dB) | 42 dB |
| Effective Wireless Range (ft.) | 33.00 ft |
| Power Source | Battery |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Batteries Required Quantity | 1 |
|---|---|
| Battery Charge Time (hr) | 2 h |
| Battery Life (hr) | 9 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Assembled Weight (kg) | 0.01 kg |
| Assembled Length (cm) | 4.69 cm |
| Assembled Width (cm) | 1.65 cm |
| Assembled Height (cm) | 2.15 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
