JABRA
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Get the most out of busy schedules with the Jabra Talk 5 Wireless Mono Headset. It features an intuitive design for easy pairing with mobile phones to make and take calls. This Jabra Wireless Headset offers an in-ear, over-the-ear mount for a secure and comfortable fit during extended wear.
Up to 11 hours of talk time and up to 10 days of standby time for extended use on a single charge
MultiUse™ technology allows connecting to two Bluetooth devices simultaneously
Omni-directional microphone and 13mm dynamic speakers deliver crystal-clear, high-definition definition audio for superior call quality
With Bluetooth 2.1 connectivity, this headset provides an enhanced wireless range up to 33 feet/10 meters
Single-ear design with comfortable in-ear wearing style (with or without earhook)
| Headphone Type | Ear Hook |
|---|---|
| Accessories List | Rechargeable Battery,Replacement Earbuds,USB Charging Cable |
| Advanced Features | Wireless,Compact Design,Long Battery Life,Built-in Microphone,Lightweight,Decibel Rated |
| Cord Length (ft.) | 0.00 ft |
| Cushion Material | Silicon |
| Smart System Compatibility | Apple iOS,Android,Bluetooth,Google Assistant |
| Decibel Rating (dB) | 105 dB |
| Effective Wireless Range (ft.) | 33.00 ft |
| Power Source | Battery |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Batteries Required Quantity | 1 |
|---|---|
| Battery Charge Time (hr) | 2 h |
| Battery Life (hr) | 11 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Assembled Weight (kg) | 0.01 kg |
| Assembled Length (cm) | 5.33 cm |
| Assembled Width (cm) | 1.52 cm |
| Assembled Height (cm) | 2.54 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
