Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Online Only - Atom’s Protege High Rebound wheels are the perfect combination of elasticity and shock absorption. Strongly bounded Polyurethane enhances tear strength and increases durability. Wheels are available in 2 sizes, 68 mm and 72 mm and multiple colours. Packaged in 6 packs as needed for Jackson Inline Skates. Wheel hardness level is 87A.
Strongly bounded Polyurethane enhances tear strength and increases durability.
Wheels are available in 2 sizes, 68 mm and 72 mm and multiple colours.
Wheel hardness level is 87A.
| Assembled Height (cm) | 15 cm |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 7 cm |
| Assembled Weight (g) | .45 g |
| Assembled Width (cm) | 15 cm |
| Axle Diameter (mm) | .1 mm |
| Bearings | Not Applicable |
| Number of Wheels | 6 |
| Primary Material | Polyurethane |
| Spacer Type | None |
| Type of Roller Skate | Inline |
| Wheel Diameter (mm) | 72 mm |
|---|---|
| Wheel Hardness (Durometer) | 87A |
