Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Take your favorite hobby outdoors with the Jackson Finesse Men's Viper Pulse Lite Quad Roller Skates. These skates feature a reinforced vinyl upper and Nylex lining, allowing you to skate for extended wear. ABEC 7 (8 mm) bearings provide reduced friction for higher speeds and smoother, more efficient rolling. Coupled with the high-performance Atom Pulse Lite wheels, these roller skates deliver an exceptional riding experience with optimal grip and maneuverability.
Jackson Finesse Boots: Feature light recreational support level
Memory foam ankle padding and rolled collar for comfort
Reinforced Vinyl Upper with Nylex Lining: Provides added durability and comfort to the roller skates
Bionic ABEC 7 (8 mm) Bearings: The bearings reduce friction and allow higher speeds with smooth, efficient rolling
Wheels: Atom Pulse Lite deliver high performance and a smooth ride
Vegan friendly: Designed with cruelty-free construction
Plate: Viper Zytel Nylon: Plate: This nylon plate offers durability and lightweight performance
Toe Stop: The Bionic XS Stopper toe stop is vegan-friendly, made without any animal-derived materials
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | High Top Style,Pre-Assembled |
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Adult (18+) |
| Axle Diameter (mm) | 8.00 mm |
| Axle Diameter (mm) | 8 mm |
| Bearings | ABEC 7 |
| Boot Material | Vinyl |
| Gender | Male |
| Lacing | Traditional |
| Liner Type | Memory Fit |
| Spacer Type | Floating |
|---|---|
| Sustainability | None |
| Type of Roller Skate | Dance |
| Ventilation | Good |
| Wheel Colour | Black |
| Wheel Diameter (mm) | 62.00 mm |
| Wheel Diameter (mm) | 62 mm |
| Wheel Hardness (Durometer) | 78A |
