Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Take your style to the streets with the Jackson Men's Freestyle Inline Figure Roller Skates. The traditional Jackson Freestyle boots are mounted on an Atom Mirage Frame, combining comfort, style, and durability. Jackson's Freestyle boots incorporate microfiber uppers and memory foam ankle padding for comfort. An 8' rocker makes Atom's Mirage Frames feel like figure blades. With Bionic Mirage Stoppers, these figure roller skates adjust to allow for different lift angles. Atom Protégé wheels and Bionic ABEC-7 bearings are included.
Jackson Freestyle Boots: Feature light recreational support level
Atom Mirage Frame: This frame enhances durability and comfort while skating
Bionic ABEC7 Bearings: These bearings offer smooth and efficient rolling while reducing friction
Atom Mirage Wheels: These wheels offer superior grip, a smooth ride, and a versatile design
Bionic Artiste Stopper: A Bionic Artiste stopper ensures safe skating with reliable and controlled stopping power
| Ability Level | Advanced |
|---|---|
| Advanced Features | Low Friction,Includes Spacers,High Top Style,Includes Stop,Pre-Assembled |
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Adult (18+) |
| Assembled Height (cm) | 30.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 30 cm |
| Assembled Weight (kg) | 3.00 kg |
| Assembled Weight (kg) | 3 kg |
| Assembled Width (cm) | 30.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 30 cm |
| Axle Diameter (mm) | 6.00 mm |
| Axle Diameter (mm) | 6 mm |
|---|---|
| Bearings | ABEC 7 |
| Boot Material | Synthetic Leather |
| Colour Group | Black |
| Gender | Unisex |
| Lacing | Traditional |
| Liner Type | Standard |
| Maneuverability | Medium Turn |
| Skate Frame | Freestyle |
| Spacer Type | Floating |
| Speed | Medium |
| Type of Roller Skate | Recreation |
| Ventilation | Good |
| Wheel Colour | Black |
| Wheel Diameter (mm) | 68.00 mm |
| Wheel Diameter (mm) | 68 mm |
| Wheel Hardness (Durometer) | 87A |
