Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Level up your skating in the Jackson Women's Flex Viper Pulse Lite Quad Roller Skates. Atom Pulse Lite wheels deliver high performance and a smooth ride, while the inner boot provides cushioned comfort and a felt tongue. The PU material with soft foam padding ensures a cushioned fit and added support. With a Viper Zytel Nylon plate, these roller skates offer durability and lightweight performance, complemented by the Bionic ABEC 7 bearings for reduced friction and efficient rolling.
Wheels: Atom Pulse Lite deliver high performance and a smooth ride
Jackson Flex Boots: Feature light recreational support level
Felt Tongue and Rolled Collar: The felt tongue and collar enhance comfort
PU with Soft Foam Padding: Offers a comfortable and cushioned fit, for added support
Plate: Viper Zytel Nylon: Plate: This nylon plate offers durability and lightweight performance
Bionic ABEC 7 (8 mm) Bearings: The bearings reduce friction and allow higher speeds with smooth, efficient rolling
Toe Stop: The Bionic XS Stopper toe stop is vegan-friendly, made without any animal-derived materials
Vegan friendly: Designed with cruelty-free construction
Nylon Lining: The nylon lining in these inline skates provide breathability to keep your feet dry
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | High Top Style,Pre-Assembled |
| Age Group(s) | Youth (13-18 Years),Adult (18+) |
| Assembled Width (cm) | 11.50 cm |
| Axle Diameter (mm) | 8.00 mm |
| Axle Diameter (mm) | 8 mm |
| Bearings | ABEC 7 |
| Boot Material | Synthetic Leather |
| Gender | Female |
| Lacing | Traditional |
| Liner Type | Memory Fit |
|---|---|
| Spacer Type | Floating |
| Sustainability | None |
| Type of Roller Skate | Dance |
| Ventilation | Good |
| Wheel Colour | Black |
| Wheel Diameter (mm) | 62.00 mm |
| Wheel Diameter (mm) | 62 mm |
| Wheel Hardness (Durometer) | 78A |
