Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Take your tunes along on any adventure with the JBL Clip 4 Ultra Portable Waterproof Speaker. The portable speaker offers Bluetooth connectivity and original JBL Pro sound that produces rich audio and punchy bass. Great for long treks, the speaker has an oval shape that is comfortable to hold and provides up to 10 hours of playtime on a single charge. The JBL portable speaker has an integrated carabiner to keep it secured to a bag or belt, while an IP67 rating for dust and water resistance helps to ensure it can stand up regular use out in the wild.
Enjoy JBL Pro sound with rich audio and deep bass for an immersive listening experience
Compact oval design with a colourful fabric exterior adds style and easy portability
Integrated carabiner lets you securely attach the speaker for protection on the go
Up to 10 hours of playtime offers extended listening without frequent recharging
Bluetooth technology allows wireless streaming from your compatible devices
IP67-rated waterproof and dustproof design makes it perfect for outdoor use
| Accessories List | Charging Cable |
|---|---|
| Advanced Features | Wireless,Lightweight,Waterproof,Cordless,Portable |
| Assembled Height (cm) | 13.50 cm |
| Assembled Length (cm) | 8.60 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.24 kg |
| Assembled Width (cm) | 4.60 cm |
| Batteries Required Quantity | 1 |
| Battery Charge Time (hr) | 3 h |
| Battery Life (hr) | 10 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
|---|---|
| Colour Group | Red |
| Decibel Rating (dB) | 85.00 dB |
| Driver Size (mm) | 40.00 mm |
| Maximum Frequency Range (MHz) | 0.02 MHz |
| Minimum Frequency Range (MHz) | 0.00 MHz |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Number of Pieces | 1 |
| Output Power (Watts) | 5 W |
| Power Source | Battery |
| Primary Material | Plastic |
| Smart System Compatibility | Bluetooth,Android,IPhone |
| Speaker Type | Wireless Speaker |
| Voltage (V) | 5 V |
| Water Resistance IPX Rating | IPX-7 |
| Wattage | 5 W |
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
