Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Choose uninterrupted athletic performance with the JBL Endurance Peak II Waterproof True Wireless Sport In-Ear Headphones. With JBL Pure Bass Sound, 30 hours of playback and an ergonomic Powerhook™ design, these headphones are designed to help keep you focused. Featuring Dual Connect, hands-free calls and IPX7 sweatproof waterproofing, these reliable JBL headphones help enhance every workout with exceptional sound and convenience.
JBL Pure Bass Sound delivers deep, powerful audio
30-hour playback includes 6 hours in earbuds and 24 in the case
Powerhook™ design ensures a secure and comfortable fit
Dual Connect technology allows you to use a single earbud independently for calls, music, or voice commands
IPX7 waterproofing protects against sweat and moisture
| Headphone Type | Ear Hook |
|---|---|
| Accessories List | Charging Cable,Charging Case |
| Advanced Features | Wireless,Sweat Resistant,Compact Design,Long Battery Life,Built-in Microphone,Sound Isolating,Lightweight |
| Cord Length (ft.) | 0.00 ft |
| Cushion Material | Silicon |
| Smart System Compatibility | Android,Bluetooth,Google Assistant,IPhone |
| Decibel Rating (dB) | 93 dB |
| Effective Wireless Range (ft.) | 30.00 ft |
| Power Source | Battery |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Batteries Required Quantity | 1 |
|---|---|
| Battery Charge Time (hr) | 2 h |
| Battery Life (hr) | 30 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Assembled Weight (kg) | 0.10 kg |
| Assembled Length (cm) | 8.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 3.50 cm |
| Assembled Height (cm) | 5.00 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Yes, I recommend this product.
