








Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL

Elevate your fitness routine with the JBL Endurance Zone Wireless On Ear Headphones. These open-ear wireless sport earbuds deliver immersive sound while keeping you aware of your surroundings, making them ideal headphones for running or gym sessions. Designed to withstand extreme conditions, these durable waterproof headphones feature a secure fit for maximum comfort during intense activities.
JBL OpenSound technology ensures clear audio without blocking ambient sounds
18 x 11 millimetres dynamic driver delivers sharp highs and rich mid-tones for a balanced sound profile
Adaptive bass boost enhances low frequencies to energize your workouts
High-grade liquid silicone earhooks and memory wire provide a secure, comfortable fit
IP68-rated construction resists water, dust, and extreme conditions
Four integrated microphones with beamforming technology for clear voice calls
Google Fast Pair enable seamless connectivity with Android devices
| Headphone Type | Ear Hook |
|---|---|
| Accessories List | Charging Case |
| Advanced Features | Wireless,Built-in Microphone,Waterproof |
| Cord Length (ft.) | 0.00 ft |
| Cushion Material | Not Applicable |
| Smart System Compatibility | Bluetooth |
| Decibel Rating (dB) | 98 dB |
| Effective Wireless Range (ft.) | 0.00 ft |
| Power Source | Battery |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Batteries Required Quantity | 1 |
|---|---|
| Battery Charge Time (hr) | 2 h |
| Battery Life (hr) | 32 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Assembled Weight (kg) | 0.07 kg |
| Assembled Length (cm) | 8.35 cm |
| Assembled Width (cm) | 2.91 cm |
| Assembled Height (cm) | 7.13 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.