Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.JBL Flip 4 is the next generation in the award-winning Flip series; it is a portable Bluetooth speaker that delivers surprisingly powerful stereo sound. This compact speaker is powered by a 3000mAh rechargeable Li-ion battery that offers 12 hours of continuous, high-quality audio playtime. Sporting durable, waterproof fabric materials that are available in 6 vibrant colors, Flip 4 is the all purpose, all weather companion that takes the party everywhere. It also features a built-in noise and echo cancelling speakerphone for crystal clear conference calls, and JBL Connect+ technology that can wirelessly link more than 100 JBL Connect+ enabled speakers together to amplify the listening experience.
Wireless Bluetooth Streaming
IPX7 Waterproof
Speakerphone
JBL Connect+ enabled
Voice Assistant Integration: Activate and talk to Siri or Google Now with the press of a button.
| Accessories List | Charging Cable |
|---|---|
| Advanced Features | Wireless,Compact Design,Long Battery Life,Built-in Microphone,Lightweight,Waterproof,Portable |
| Assembled Height (cm) | 6.8 cm |
| Assembled Length (cm) | 17.5 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.52 kg |
| Assembled Width (cm) | 7.0 cm |
| Batteries Required Quantity | 1 |
| Battery Charge Time (hr) | 3.5 h |
| Battery Life (hr) | 12 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
|---|---|
| Decibel Rating (dB) | 80 dB |
| Driver Size (mm) | 40 mm |
| Maximum Frequency Range (MHz) | 0.02 MHz |
| Minimum Frequency Range (MHz) | 0.00007 MHz |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Number of Pieces | 1 |
| Output Power (Watts) | 16 W |
| Power Source | Battery |
| Primary Material | Plastic |
| Smart System Compatibility | Android,Bluetooth,IPhone |
| Speaker Type | Wireless Speaker |
| Voltage (V) | 5 V |
| Water Resistance IPX Rating | IPX-7 |
| Wattage | 1 W |
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
