BLACK
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Elevate your listening experience with the JBL Go 5 Bluetooth Speaker. Designed for convenience, this speaker delivers powerful audio with enhanced bass, all in a compact, waterproof design. With ambient edge lighting and customizable sound settings, it's perfect for creating the ideal atmosphere.
Produces robust audio with deeper bass for an immersive sound experience
Features edge lighting with adjustable themes and indicators for pairing, power, and battery status
Up to 10 hours playtime for all-day listening without interruption
IP68-rated protection for water, dust, and drop resistance in any condition
Stereo pairing for immersive sound with two JBL Go 5 speakers
Enables lossless audio playback through USB-C for superior sound quality
Recycled plastic and FSC packaging for a more sustainable, eco-friendly choice
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Wireless,Compact Design,No Advanced Features,Waterproof |
| Assembled Height (cm) | 7.74 cm |
| Assembled Length (cm) | 10.10 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.23 kg |
| Assembled Width (cm) | 4.30 cm |
| Batteries Required Quantity | 1 |
| Battery Charge Time (hr) | 2 h |
| Battery Life (hr) | 10 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
|---|---|
| Colour Group | Black |
| Decibel Rating (dB) | 85.00 dB |
| Driver Size (mm) | 45.00 mm |
| Maximum Frequency Range (MHz) | 0.02 MHz |
| Minimum Frequency Range (MHz) | 0.00 MHz |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Number of Pieces | 1 |
| Output Power (Watts) | 4 W |
| Power Source | Battery |
| Primary Material | Plastic |
| Smart System Compatibility | Bluetooth |
| Speaker Type | Wireless Speaker |
| Water Resistance IPX Rating | IPX-6 |
| Wattage | 5 W |
Originally posted on jbl.com

Originally posted on influenster.com
Originally posted on jbl.com

Originally posted on influenster.com

Originally posted on influenster.com

Originally posted on influenster.com

Originally posted on influenster.com
Originally posted on jbl.com
