BLUE
Introduce your child to the world of sound with the JBL Kids' Junior 320 Wired On-Ear Headphones. These headphones are designed to keep young listeners safe with a volume limit of 85 dB. Comfortable and easy to use, they feature oversized controls perfect for little hands and a built-in microphone.
Volume limited to 85 dB for safe listening
Integrated microphone for easy communication
Child-friendly controls for easy use
Available in two playful colour options
Includes a sticker set for customization
Compact design folds flat for easy storage
| Headphone Type | On-Ear |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Compact Design,Built-in Microphone |
| Cord Length (ft.) | 0.00 ft |
| Cushion Material | Not Applicable |
| Smart System Compatibility | No Smart Technology |
| Decibel Rating (dB) | 78 dB |
| Effective Wireless Range (ft.) | 0.00 ft |
| Power Source | Not Applicable |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Assembled Weight (kg) | 0.11 kg |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 34.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 17.50 cm |
| Assembled Height (cm) | 4.40 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Headphone Type | On-Ear | On-Ear | Over-Ear | On-Ear | On-Ear | |
| Accessories List | No Accessories Included | No Accessories Included | USB Charging Cable | Aux Cable,USB Charging Cable | Aux Cable,Charging Cable | |
| Advanced Features | Compact Design,Built-in Microphone | Collapsible/Foldable,Built-in Microphone | Wireless,Compact Design,Collapsible/Foldable,Built-in Microphone,Lightweight | Noise Cancelling,Wireless,Collapsible/Foldable,Long Battery Life,Built-in Microphone,Adjustable Head Strap,Bass Boost,Lightweight,Voice Controlled | Noise Cancelling,Wireless,Compact Design,Collapsible/Foldable,Long Battery Life,Built-in Microphone,Voice Controlled |
$125.89$270.99
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
