Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The JBL Quantum 300 Wired Over-Ear Headset delivers immersive gaming audio with a 3D sound environment that enhances in-game awareness. The QuantumSOUND Signature ensures precise positional audio, helping you locate opponents and objects accurately. This headset also features memory foam ear cushions for comfort and a flip-up boom microphone for clear communication with teammates during long gaming sessions.
QuantumSURROUND technology envelopes you with a 3D sound experience
QuantumSOUND Signature delivers accurate positional audio for competitive gaming
Memory foam ear cushions ensure comfort during long sessions
Flip-up boom microphone allows clear team communication during the game
| Headphone Type | Over-Ear |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Collapsible/Foldable,Built-in Microphone,Adjustable Head Strap,Sound Isolating,Lightweight |
| Cord Length (ft.) | 4.00 ft |
| Cushion Material | Memory Foam |
| Smart System Compatibility | No Smart Technology |
| Decibel Rating (dB) | 100 dB |
| Effective Wireless Range (ft.) | 0.00 ft |
| Power Source | Plug In |
| Assembled Weight (kg) | 0.25 kg |
| Assembled Length (cm) | 20.00 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 7.20 cm |
| Assembled Height (cm) | 17.00 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Originally posted on jbl.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on jbl.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on jbl.com
