Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Sound is Survival. Gain an audio edge. JBL Quantum 400 headset keeps you one step ahead with surround sound that engages you in the game and lets you anticipate every move. Designed for precision and immersion, JBL QuantumSOUND Signature helps you level up your performance for a real advantage in combat. JBL Quantum 400 also features a voice focus boom mic for clear multiplayer interactions, an game-chat balance dial, is certified for DISCORD, and compatible with TeamSpeak and more. A lightweight headband with memory foam ear cushions lets you game in comfort for hours on end. Up your game with JBL Quantum 400 headset and dominate your opponents.
Live the game with JBL QuantumSURROUND and DTS - Enjoy the game’s most immersive sound experience with personalized surround sound powered by the included JBL QuantumENGINE PC software. JBL QuantumSURROUND puts you at the center of the most engaging experience, allowing you to up your game and triumph over the competition. Also equipped with DTS headphone:X v2.0.
JBL QuantumSOUND Signature gives you a true audio edge - QuantumSOUND Signature makes every scene epic and every gamer more competitive.
Voice focus directional flip-up boom microphone - The flip-up, voice focus directional boom mic comes with auto on/off and mute features.
Game-chat dial for seamless communication - JBL Quantum 400 headset features a Game-chat Balance Dial certified by DISCORD. Also compatible with TeamSpeak and other communication platforms.
Created for PC gaming, JBL Quantum 400 headset is also compatible with Xbox™, PlayStation™, Nintendo Switch™, Mobile, Mac, and VR.
| Headphone Type | Over-Ear |
|---|---|
| Accessories List | Aux Cable |
| Advanced Features | Collapsible/Foldable,Long Battery Life,Built-in Microphone,Adjustable Head Strap,Sound Isolating,Lightweight |
| Cord Length (ft.) | 4.00 ft |
| Cushion Material | Memory Foam |
| Smart System Compatibility | No Smart Technology |
| Decibel Rating (dB) | 98 dB |
| Effective Wireless Range (ft.) | 0.00 ft |
| Power Source | Plug In |
| Assembled Weight (kg) | 0.27 kg |
| Assembled Length (cm) | 20.50 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 7.50 cm |
| Assembled Height (cm) | 17.50 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on jbl.com
