*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
The JBL Tune 110 Wired In-Ear Headphones feature powerful 9mm drivers for JBL's Pure Bass sound. The in-ear compact design is suitable for your everyday wear. A one-button remote with a built-in microphone lets you control music and answer calls. The tangle-free flat cable makes these JBL headphones practical for work, home, or travel.
JBL Pure Bass sound technology provides deep bass from compact 9mm drivers
One-button remote with built-in mic offers music control and hands-free calling
Tangle-free flat cable offers hassle-free use and easy storage
Includes three sizes of ear tips (Small, Medium, Large) for an adjustable fit
| Headphone Type | In-Ear |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Compact Design,Tangle-Resistant,Built-in Microphone,Lightweight |
| Cord Length (ft.) | 3.00 ft |
| Cushion Material | Silicon |
| Smart System Compatibility | No Smart Technology |
| Decibel Rating (dB) | 96 dB |
| Effective Wireless Range (ft.) | 0.00 ft |
| Power Source | Not Applicable |
| Batteries Required Quantity | 0 |
| Assembled Weight (kg) | 0.01 kg |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 1.50 cm |
| Assembled Width (cm) | 1.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 1.50 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
