Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Stay immersed in vibrant sounds with the JBL Tune 215TWS True Wireless In Ear Headphones. With its cordless, ultra-comfortable design, the JBL 215 Earbuds are great for workouts, commuting, or daily use. Enjoy deep, punchy bass on music and clear audio quality for calls.
Up to 5 hours of playback and up to 25 hours combined with the charging case
Hand-free calls and voice assistant access with a tap
Lightweight construction with soft and comfortable ear tips for a snug fit
Sleek, convenient charging case with curved lid for fast access to buds
Pure Bass sound with JBL's signature audio technology
Dual Connect technology to enjoy music or make calls with either one or both buds
| Headphone Type | In-Ear |
|---|---|
| Accessories List | Charging Cable,Charging Case |
| Advanced Features | Wireless,Compact Design,Long Battery Life,Built-in Microphone,Sound Isolating,Lightweight |
| Cord Length (ft.) | 0.00 ft |
| Cushion Material | Silicon |
| Smart System Compatibility | Android,Bluetooth,Google Assistant,IPhone |
| Decibel Rating (dB) | 95 dB |
| Effective Wireless Range (ft.) | 30.00 ft |
| Power Source | Battery |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Batteries Required Quantity | 1 |
|---|---|
| Battery Charge Time (hr) | 2 h |
| Battery Life (hr) | 25 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Assembled Weight (kg) | 0.07 kg |
| Assembled Length (cm) | 7.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 3.50 cm |
| Assembled Height (cm) | 6.00 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on jbl.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on jbl.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on jbl.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on jbl.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on jbl.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on jbl.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on jbl.com
