Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The JBL Tune 510BT headphones let you stream powerful JBL Pure Bass sound with no strings attached. Easy to use, these headphones provide up to 40 hours of pure pleasure and an extra 2 hours of battery with just 5 minutes of power with the USB-C charging cable. And if a call comes in while you are watching a video on another device, the JBL Tune 510BT seamlessly switches to your mobile. Bluetooth 5.0 enabled and designed to be comfortable, the JBL Tune 510BT headphones also allow you to connect to Siri or Google without using your mobile device. Available in multiple fresh colors and foldable for easy portability, the JBL Tune 510BT headphones are a grab ‘n go solution that helps you to inject music into every aspect of your busy life.
JBL Pure Bass Sound - It features the renowned JBL Pure Bass sound, which can be found in the most famous venues all around the world.
Wireless Bluetooth 5.0 Streaming - Wirelessly stream high-quality sound from your smartphone without messy cords.
Up to 40H battery life and speed charge (5mins = 2H) - For long-lasting fun, listen wirelessly for 40 hours and recharge the battery in as little as 2 hours with the convenient Type-C USB cable. A quick 5-minute recharge gives you 2 additional hours of music.
Multi-point connections - Allows you to effortlessly switch from one Bluetooth® device to another. You can simply switch from a video on your tablet to a call on your mobile phone, so that you’ll never miss a call.
Hands-free calls - Easily control your sound and manage your calls from your headphones with the convenient buttons on the ear-cup.
| Headphone Type | Over-Ear |
|---|---|
| Accessories List | Aux Cable,USB Charging Cable |
| Advanced Features | Wireless,Collapsible/Foldable,Long Battery Life,Built-in Microphone,Adjustable Head Strap,Lightweight,Voice Controlled |
| Cord Length (ft.) | 4.00 ft |
| Cushion Material | Artificial Leather |
| Smart System Compatibility | Bluetooth,Android,IPhone,Google Assistant |
| Decibel Rating (dB) | 104 dB |
| Effective Wireless Range (ft.) | 30.00 ft |
| Power Source | Battery |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Batteries Required Quantity | 1 |
|---|---|
| Battery Charge Time (hr) | 2 h |
| Battery Life (hr) | 40 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Assembled Weight (kg) | 0.16 kg |
| Assembled Length (cm) | 16.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 6.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 18.00 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
