BLACK
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Immerse yourself in exceptional audio with the JBL Tune 530BT Wireless On-ear Bluetooth® Headphones. Designed for convenience, these headphones deliver rich sound quality with JBL Pure Bass technology. With a foldable design, and extended battery life, they are perfect for music lovers and multitaskers alike.
JBL Pure Bass Sound delivers powerful and dynamic audio with custom 33 millimetre drivers
JBL Headphones app for customizable controls and personalized sound settings
Dual beamforming microphones reduce ambient noise for crystal-clear voice calls
Up to 76 hours playtime with 5-minute quick charge for 5 hours use
Bluetooth 6.0 multi-point for dual-device connection
Compact and foldable design with soft ear cups and a cushioned headband for lasting comfort
Fast Pair and Swift Pair for seamless Android and Windows connection
| Headphone Type | On-Ear |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Wireless,Collapsible/Foldable,Built-in Microphone,Lightweight |
| Cord Length (ft.) | 0.00 ft |
| Cushion Material | Not Applicable |
| Smart System Compatibility | Bluetooth |
| Decibel Rating (dB) | 102 dB |
| Effective Wireless Range (ft.) | 0.00 ft |
| Power Source | Battery |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Batteries Required Quantity | 1 |
|---|---|
| Battery Charge Time (hr) | 2 h |
| Battery Life (hr) | 76 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Assembled Weight (kg) | 0.15 kg |
| Assembled Length (cm) | 18.20 cm |
| Assembled Width (cm) | 7.10 cm |
| Assembled Height (cm) | 16.20 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
Only Show Differences | ||||||
| Ratings | ||||||
| Headphone Type | On-Ear | Over-Ear | On-Ear | On-Ear | Over-Ear | |
| Accessories List | No Accessories Included | USB Charging Cable | Aux Cable,USB Charging Cable | No Accessories Included | No Accessories Included | |
| Advanced Features | Wireless,Collapsible/Foldable,Built-in Microphone,Lightweight | Wireless,Compact Design,Collapsible/Foldable,Built-in Microphone,Lightweight | Noise Cancelling,Wireless,Collapsible/Foldable,Long Battery Life,Built-in Microphone,Adjustable Head Strap,Bass Boost,Lightweight,Voice Controlled | Compact Design,Built-in Microphone | Wireless,Collapsible/Foldable,Built-in Microphone,Lightweight |
$299.95$319.96
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
