Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The JBL Tune 710BT Wireless Headphones are big in performance and compact to fit any adventure. Enjoy calls and sounds hands-free with the convenient earcup button, which also activates voice assistants for on-the-go help. Extend the fun with the 50-hour battery life on these JBL on-ear headphones.
Pure Bass sound with JBL's signature audio technology
Lightweight, foldable design with padded earcup for listening bliss and sound immersion
Bluetooth 5.0 multi-point connection to pair 2 devices at once
Up to 50 hours of battery life and quick charge feature for 3 hours of power in 5 minutes
Hand-free calls and voice assistant access with a tap
Detachable audio cable included to switch between wireless and wired modes as needed
| Headphone Type | Over-Ear |
|---|---|
| Accessories List | Aux Cable,Charging Cable |
| Advanced Features | Wireless,Collapsible/Foldable,Long Battery Life,Built-in Microphone,Lightweight |
| Cord Length (ft.) | 3.90 ft |
| Cushion Material | Memory Foam |
| Smart System Compatibility | Android,Bluetooth,Google Assistant,IPhone |
| Decibel Rating (dB) | 93 dB |
| Effective Wireless Range (ft.) | 30.00 ft |
| Power Source | Battery |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Batteries Required Quantity | 1 |
|---|---|
| Battery Charge Time (hr) | 2 h |
| Battery Life (hr) | 50 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Assembled Weight (kg) | 0.22 kg |
| Assembled Length (cm) | 17.50 cm |
| Assembled Width (cm) | 6.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 20.00 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on jbl.com
Originally posted on jbl.com
