








BLACK
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL

Immerse yourself in exceptional audio with the JBL Tune 730BT Wireless Over-Ear Headphones. Featuring JBL Pure Bass, customizable EQ, and long battery life, these lightweight headphones deliver rich sound and comfort, while the foldable design ensures easy use at home or on the go.
JBL Pure Bass Sound provides powerful and dynamic audio with custom 40mm drivers
JBL Headphones app for customizable controls and personalized sound settings
Dual beamforming microphones ensure clear voice calls by minimizing background noise
Up to 76 hours playtime with 5-minute quick charge for 5 hours use
Bluetooth 6.0 multi-point connection allows pairing with two devices for seamless transitions
Lightweight and foldable design with cushioned ear cups and a padded headband for all-day comfort
Fast Pair by Google and Swift Pair by Microsoft enable effortless setup with compatible devices
| Headphone Type | Over-Ear |
|---|---|
| Accessories List | No Accessories Included |
| Advanced Features | Wireless,Collapsible/Foldable,Built-in Microphone,Lightweight |
| Cord Length (ft.) | 0.00 ft |
| Cushion Material | Not Applicable |
| Smart System Compatibility | Bluetooth |
| Decibel Rating (dB) | 97 dB |
| Effective Wireless Range (ft.) | 0.00 ft |
| Power Source | Battery |
| Battery Type/Battery Size | Integrated Rechargeable |
| Batteries Required Quantity | 1 |
|---|---|
| Battery Charge Time (hr) | 2 h |
| Battery Life (hr) | 76 h |
| Battery Technology | Lithium-Ion |
| Assembled Weight (kg) | 0.22 kg |
| Assembled Length (cm) | 18.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 8.05 cm |
| Assembled Height (cm) | 14.70 cm |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.