JEF GOLF
*On select styles/size
One Size
The JEF GOLF 62" Windbuster Umbrella gives you a large shelter to keep you dry and shaded from the sun so you can golf in all kinds of weather. The special vent system blocks drafts and the wind so you'll be able to carry on with your game seamlessly. It's very lightweight, meaning you can easily carry it from hole to hole and across the course. The extremely durable canopy is built to last, and the well-made shaft is designed to withstand even the heaviest winds. Enjoy the ultimate protection with the JEF GOLF 62'' Windbreaker umbrella so you'll get in a full round no matter what the weather.
Windbuster vent system keeps the wind at bay
| Golf Accessory Type | Bag/Caddy Accessories |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Primary Material | Fiberglass |
| Assembled Weight (kg) | 0.77 kg |
| Assembled Length (cm) | 157.48 cm |
| Assembled Width (cm) | 157.48 cm |
| Assembled Height (cm) | 121.92 cm |
| Sustainability | None |
