JET BLACK
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The R1 Rollers are simple to use and robust to take anywhere. Once mastered, they can provide a valuable addition to the training armoury of any cyclist, regardless of experience. The result is a smooth pedal stroke, increased core strength improving balance and leg speed, the faster you pedal the more stable you’ll feel.
Wheel Size Compatibility: 26", 27.5", 29er, 700c
Size after folding: 730 (L) x 795 (W) x 145 (H) mm 28.7 x 3.8 x 5.7 inches
Roller Size: 80mm diameter, width 380mm
Total Weight: 11Kgs/29.5lbs
Roller Material: Aluminium
| Bicycle Accessory Type | Other Components |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Assembled Length (cm) | 146.00 cm |
| Assembled Height (cm) | 9.80 cm |
| Assembled Width (cm) | 49.50 cm |
| Assembled Weight (kg) | 11.00 kg |
| Maximum Weight Capacity (kg) | 1.00 kg |
| Primary Material | Powder Coated Steel |
| Product Volume (ml) | 1.00 ml |
