JETBOIL
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Prepare meals efficiently on your next camping trip or hiking adventure with the compact Jetboil Zip Cooking System. The hiking stove features an adjustable burner to help you control the heat precisely, and it has a fuel canister stabilizer for safety. The 0.8-litre FluxRing cup helps you boil water quickly, and it has an insulating cozy to help keep it warm longer. A drink-through lid with a strainer and spout makes it easy to sip or pour liquids. The sleek Jetboil camping stove can be combined with other Jetboil accessories for even more efficient cooking.
08-litre FluxRing cooking cup quickly boils water and keeps your beverages warm for longer
Adjustable burner with match ignition offers precise heat control
Integrated drink-through lid includes a pour spout and strainer for easy sipping or pouring
Fuel canister stabilizer ensures a safe, stable cooking surface
Compatible with Jetboil accessories for versatile outdoor cooking experience
| Stove Type(s) | Canister |
|---|---|
| Camping Style | Backpacking |
| Accessories List | Pot,Lid |
| Advanced Features | Compact Design,Stable Base,Lightweight,Portable,Does Not Require Priming |
| Cooking Area (sq cm) | 10.00 cm² |
| Total Heat Generated (BTU) | 4500 Btu |
| Number of Burners | 1 |
| Fuel Type(s) | Isobutane,Propane |
| Ignition Type | Match Lighting |
| Primary Material | Alloy |
| Assembled Weight (kg) | 0.34 kg |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 10.40 cm |
| Assembled Width (cm) | 10.40 cm |
| Assembled Height (cm) | 16.50 cm |
$647.94$679.96

Originally posted on ExpertVoice.com

Originally posted on ExpertVoice.com

Originally posted on ExpertVoice.com

Originally posted on ExpertVoice.com

Originally posted on ExpertVoice.com

Originally posted on ExpertVoice.com

Originally posted on ExpertVoice.com

Originally posted on ExpertVoice.com
