JOOLA
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Enjoy the excitement of pickleball with the JOOLA 12 mm Agassi and Graf Champion Senior Pickleball Set. Perfect for beginners, this set is designed to help new players build confidence and have fun on the court. The paddles are certified for professional play, ensuring a high-quality experience.
Ideal for beginners and new players for confidence building
USAPA pro certified paddles
USAP PBCoR .43 certified paddles
Perfect for playing with a friend
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | USAPA Compliant |
| Head Size (sq cm) | 560.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 0.22 g |
| Assembled Weight (g) | 0.22 g |
| Assembled Length (cm) | 41.91 cm |
| Assembled Width (cm) | 19.05 cm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Firm |
| Handle Type | Universal |
|---|---|
| String Pattern | Not Applicable |
| Primary Material | Carbon Fiber |
| Sponge Thickness (mm) | 12.00 mm |
| Core Material | Polymer |
| Surface Material | Carbon Fiber |
