JOOLA
One Size
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
The JOOLA Anna Bright Scorpeus CFS 14 pickleball paddle, used by top pickleball athlete Anna Bright, features a 14 millimetre core that exerts powerful drives and put-aways. The new Charged Carbon surface technology provides impressive pop for counteracting fast shots. The paddle is further enhanced with a long-lasting Carbon Friction textured surface to create maximum spin. The wide, sweet spot-optimized paddle body enhances the hitting area for an optimal balance of forgiveness and control. The fully carbon-framed design increases paddle strength and durability, maintaining a consistent playing experience game after game.
The JOOLA Anna Bright Scorpeus CFS 14 pickleball paddle, used by top pickleball athlete Anna Bright, features a 14 millimetre core that exerts powerful drives and put-aways
The new Charged Carbon surface technology provides impressive pop for counteracting fast shots
The paddle is further enhanced with a long-lasting Carbon Friction textured surface to create maximum spin
The wide, sweet spot-optimized paddle body enhances the hitting area for an optimal balance of forgiveness and control
The fully carbon-framed design increases paddle strength and durability, maintaining a consistent playing experience game after game
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | USAPA Compliant |
| Head Size (sq cm) | 560.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 0.22 g |
| Assembled Weight (g) | 0.22 g |
| Assembled Length (cm) | 40.64 cm |
| Assembled Width (cm) | 20.32 cm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Stiff |
| Handle Type | Universal |
|---|---|
| String Pattern | Not Applicable |
| Primary Material | Carbon Fiber |
| Sponge Thickness (mm) | 14.00 mm |
| Core Material | Polymer |
| Surface Material | Carbon Fiber |
