JOOLA
One Size
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
The JOOLA Astral Perseus 14 mm Senior Pickleball Paddle is the ultimate pickleball starter set for those new to the pickleball sport. This bundle includes two lightweight pickleball paddles, four JOOLA Primo pickleball balls, and a convenient bag for easy transport. Designed for recreational play, this pickleball paddle set ensures a smooth and enjoyable introduction to the pickleball game.
Includes two Perseus Astral paddles for balanced performance
Comes with four JOOLA Primo pickleballs for immediate play
Stylish over-the-shoulder sling bag for easy gear transport
Perseus shape for a responsive design and enhanced control
| Accessories List | Balls,Storage Bag |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | USAPA Compliant |
| Assembled Weight (g) | 221.00 g |
| Assembled Length (cm) | 41.91 cm |
| Assembled Width (cm) | 19.05 cm |
| Racquet Balance | Even |
| Stiffness Description | Not Applicable |
| Handle Type | Not Applicable |
| String Pattern | Not Applicable |
| Primary Material | Carbon Fiber |
|---|---|
| Sponge Thickness (mm) | 14.00 mm |
| Core Material | Polymer |
| Surface Material | Carbon Fiber |
