JOOLA
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
Sign up to receive a notification when this product is back in stock.Elevate your pickleball game with the JOOLA Double Vision Edge Scorpeus 16 mm Senior Pickleball Paddle. Designed for players seeking precision and power, this advanced pickleball paddle features a layer of foam between the paddle's surface and core to enhance your performance on the court. The vibrant surge green design of this lightweight pickleball paddle adds a bold touch to your pickleball gear.
New aramid surface boosts durability and impact resistance while offering a softer feel for better control
SK Film layer reduces vibrations for a smoother playing experience
Thermoforming process enhances stability and flexibility for increased shot power
USAPA PBCoR 43 compliant for tournament-level play
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | USAPA Compliant |
| Assembled Weight (g) | 290.00 g |
| Assembled Length (cm) | 45.99 cm |
| Assembled Width (cm) | 25.50 cm |
| Racquet Balance | Even |
| Stiffness Description | Not Applicable |
| Handle Type | Not Applicable |
| String Pattern | Not Applicable |
| Primary Material | Carbon Fiber |
|---|---|
| Sponge Thickness (mm) | 16.00 mm |
| Core Material | Polymer |
| Surface Material | Carbon Fiber |
