Proudly Canadian







K & B
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL

K & B
Float away effortlessly, with the K&B Oka 8X6 Inflatable Dock. Built to last, these models are made with laminated double PVC layers and include an EVA anti-slip for optimal grip. Use the shorter boards for cruising, and the longer ones for performance sports. You can even transform your board into a kayak, by strapping a kayak seat to the paddle board deck and securing it with the lateral metal rings (seat not included). Plus, each board comes with a variety of useful accessories to let you enjoy your day out on the water.
Adjustable, matching spiral leash with Velcro closure, to secure your paddle board on your ankle
D-rings and bungee straps to store your essentials of the day, including dry bags, a cooler, or flotation devices
Deflate the board easily, fold it and store it in the carrying bag, included with your purchase
Each paddle board comes with a carrying bag, 3 fins, a paddle, a dual action hand pump, a spiral leash, and a repair kit
Made with laminated single PVC layers for maximum durability and a good impact resistance
EVA anti-slip foam deck for great comfort and optimal grip
Smaller models offer a rounded, versatile shape, perfect for cruising and small waves
Various ergonomic handles included for easy transportation
Strap a kayak seat (not included) to the 4 lateral D-rings and transform your paddle board into a kayak
| Assembled Height (cm) | 243.84 cm |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 76 cm |
| Assembled Weight (kg) | 12 kg |
| Assembled Width (cm) | 12.7 cm |
| Capacity (Persons) | 1 |
| Colour Group | Orange |
| Eye Diameter (mm) | 0 mm |
| Flotation Mechanism | Air-Filled |
| Number of Handles | 1 |
| Number of Pieces | 5 |
| Primary Colour | ORANGE |
|---|---|
| Primary Material | EVA Foam |
| Shape | Oval |
| Sustainability | None |
| Type of Float | Paddle Float |
Subtotal for 2 items$766.94$1694.95

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.