*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Leveraging the same Titanal Hex Beam construction, Steadfast base, and Uni-Directional Flax as its wider teammates, the Dispatch 101 is built for play. This ski is lightweight yet stable with the predictability and control required for successful backcountry missions. Look no further than the Dispatch 101.
STEADFAST BASE:Glide Better, Longer. The Steadfast base requires 30% less energy to producte and retain wax 9 times longer than a high end sintered base. The improved wax adhesion also prevents skins from pulling was from the base.
ALL-TERRAIN ROCKER:Gradual rise in thetip for great versatility in all conditions, with a low, short rise in the tail for added control in variable snow.
HEX BEAM: Moves mass (titanal) away from the mounting points toward the tip and tail of the ski resulting in increased dampness and directional stability while maintaining power transfer in steep and deep terrain.
UNI DIRECTIONAL FLAX:Flax improves a skis ability to track in variable terrain resulting in improved suspension and composure.
| Ski Type | Adventure All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Expert |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Full Camber |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 123 mm |
| Waist Width (mm) | 101 mm |
| Tail Width (mm) | 112 mm |
| Turning Radius (m) | 26.3 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
